Home / Lajme / Maqedoni / Bomba e 26: VMRO-DPMNE voton kandidatët e BDI-së në Tetovë dhe Gostivar

Bomba e 26: VMRO-DPMNE voton kandidatët e BDI-së në Tetovë dhe Gostivar

Gostivar, 25 Prill – Bomba e 26-të shpalos pazarin politik mes VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së.

Paritia e Nikolla Gruevskit përkrah kandisatët e Bdi-së në qytetin e Gostivarit dhe Tetovës.

Në bisedën telefonike të Antonio Miloshovskin dëgjohet ku meret vesht me ish deputetin e tyre nga Gostivari që në raundin e dytë të votohet kandidati i Bdi-së Nevzat Bejat, ku sipas tyre shihet favorit kryetari i RDK-së Rufi Osmani pasi në raundin e parë ka mar 600 vota më shum se kandidati i Bdi-së, në bised dëgjohet ku kandidati i VMRO-së i tregon Antonio Miloshovskit se pas takimeve qe ka pas kandidati i RDK-së Rufi Osmani në Evrop dhe përkrahja e PDSH-së e nxjer fitues apsolut Rufi Osmanin. Pas këtyre sqarimeve VMRO-DPMNE vendos që të përkrah kandidatët e BDI-së në qytetin e Gostivarit dhe Tetovës.

Në bisedën tjetër dëgjohet ku Fatmir Besimi bisedon me bashkpartiakun e ture dhe tregojn rezultatin e zgjedhjeve ku tregon se VMRO-DPMNE ka përkrah kandidatët e tyre në Gostivar dhe posaqërisht në Tetovë, duke ju falemenderuar se nuk e kan përkrah kandidatin e PDSh-së z. Sadi Bexheti po e kan përkrah Teuta Arifin. Në bised dëgjohet edhe kalkulimi i rezultati të Tetovës ku Fatmir Besimi thot se votuesit e Vmros nëse do votonin kandidatin e PDSH atëher do të fitonte kandidati tyre Sadi Bexheti.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *