Home / Lajme / Maqedoni / Ahmeti i papërfillur për rastin e Kumanovës, nuk largohet nga Qeveria

Ahmeti i papërfillur për rastin e Kumanovës, nuk largohet nga Qeveria

20 maj-“Unë nuk flas a ka ditë a s’ka ditë edhe po ta kishte ditë sigurisht a e ka parë të arsyeshme a se ka parë që ai të më tregoj mua…para se fillon operacioni sepse pasi filloi operacioni…kjo mbetet të sqarohet në të ardhmen”, tha Ahmeti.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka pranuar publikisht se nuk ka qenë i informuar për aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Ahmeti ka theksuar se për sulmin është njoftuar në ora 05.00 të mëngjesit të së shtunës nga ana e funksionarëve lokal të BDI-së në Kumanovë dhe Likovë, ndërsa këtë gjë nuk e ka mësuar nga autoritetet zyrtare apo funksionarët përgjegjës.

Ai këtë e ka theksuar në një intervistë për “Opinion” të Blendi Fevziut i pyetur se përse si pjesë e Qeverisë dhe që ka zyrtarë të saj në institucione nuk është informuar për një operacion ka të madh policor që lëkund edhe stabilitetin e vendit.

Ahmeti i ka ikur përgjegjësisë edhe pse është pjesë e Qeverisë. Blendi Fevziu e ka pyetur se si është e mundur që për një aksion të tillë nuk është informuar.

“Unë nuk flas a ka ditë a s’ka ditë edhe po ta kishte ditë sigurisht a e ka parë të arsyeshme a se ka parë që ai të më tregoj mua…para se fillon operacioni sepse pasi filloi operacioni…kjo mbetet të sqarohet në të ardhmen”, tha Ahmeti.

Ali Ahmeti i pyetur nga Blendi Fevziu se përse nuk i ndaluan personat e grupit të armatosur pa hyrë në qytet dhe përse operacioni u krye në zemër të qytetit, duke mos pasur përgjigje konkrete tha kështu:

“Pse nuk u vra asnjë civil? Kjo më gëzon mua se nuk u vra asnjë civil, se dëmi material do të riparohet, të gjitha këta që i thoni ju janë pjesë operative”.

Më pas Ahmeti pyetet se a vlen jeta e një kumanovari sa e një maqedonasi, dhe se a janë të barabartë? Ali Ahmeti u përgjigj kështu: “Sigurisht që janë të barabartë”.

“Dhe prandaj Jankullovska hyn në një lagje civile shqiptare dhe kryen aksion policor” ia kthen Blendi Fevziu. Ai pranon se është informuar për operacionin vetëm pas pesë orëve nga përleshja e armatosur.

Ahmeti ka sqaruar në fillim se grupi i armatosur përmes telefonit kishte kërkuar fillimisht korridor për t’u tërhequr në Kosovë, ndërsa më pas ka kërkuar që të dorëzohet, por siç thotë “jo me kërkesë të tij”.

Ahmeti sqaron më pas se ka komunikuar me Nikola Gruevskin dhe i ka kumtuar lajmin se grupi do të dorëzohet dhe se nuk duhet të vriten, dhe se sipas tij, Gruevski e ka pyetur se a do ta bëjnë këtë ata.

Ai më tej ka theksuar se Grupi i Armatosur është ngut dhe këtë gabim të tyre e kanë pranuar vetë.

“Mendoj që ata janë ngutur dhe ata vetë e pranuan që kanë bërë gabim”, tha Ahmeti në emisionin ‘Opinion’ në tvKlan. Më pas tha se disa prej tyre edhe mund të ishin mashtruar.

Ali Ahmeti i pyetur nga Blendi Fevziu se si ngjau me telefonatat e personave të armatosur, dhe si ka vepruar ai në ato raste, ai është përgjigjur se “pas 5 orëve të fillimit të luftimeve, kur janë vrarë personat e parë nga grupi i armatosur, u lajmërua një pjesëtar i grupit që nuk e njoha dhe më tha ku je kryetar, na ndihmo dhe na hap rrugë se do të digjemi” tha Ali Ahmeti.

“E kemi thirrur OSBE-në, kemi analizuar çështjen në Seli, dhe përsëri na erdhi telefonatë, pastaj na thanë na hapni një rrugë se u dogjëm. Unë u thash se nuk mund ta bëj një gjë të tillë se kam frikë që dikush të më vdesë në besë” është shprehur kështu Ahmeti.

“Dërguam Artan Grubin që të vizitojë zyrat e OSDBE-së dhe në MPB, dhe i thash Grubit se këta njerëz nuk duhet të vdesin. Pasi kanë shkuar në MPB pas 2 orësh është paraqitur Nikolla Gruevski, dhe i thash : ça do bëjmë me këtë gjendje, s’është mirë për gjendjen tonë, të shohim se çfarë do të ndodhë me shtetin tone, të shohim a pranojnë të dorëzohën, bisedova kështu me Gruevskin. Pas një orë kam paraqitur vetë, Muhamet Krasniqin, jam i plagosur më tha, jemi 4 të vrarë, një u vetëvra, na shpëtoni se u dogjëm të gjallë brenda, dhe un këtu i thashë se s’mund të bëj një gjë të tillë” deklaroi kështu Ahmeti në emisionin Opinion.

Ali Ahmeti tha se nuk do të jap dorëheqje nga qeveria, sepse e ndal interesi për shqiptarët, ai deklaroi se nuk braktisë qeverinë se është më i dobishëm në qeveri.

“Më të dobishëm jemi të menaxhojmë në institucione të vendosim agjendë për zgjidhje të problemeve të shqiptarëve. Është interes i shqiptarëve të qëndrojmë në qeveri”, transmeton Klan Kosova.

“Unë nuk bëj teatër, shqiptarët janë të rëndësishëm në këtë vend, dhe po braktisëm ne qeverinë atëherë instalohet krizë e thellë”.

Maqedonia nuk mund të ndahet është e pandarë.

“Asnjëherë nuk më shkon mendja që Maqedonia duhet të ndahet, është në dëm të shqiptarëve çdo tendencë për ndarjen e këtij shteti sepse nuk ka vija demarkacioni, popullata është e përzier”.

Ali Ahmeti ka treguar se takimin me Kryeministri Edi Rama në Pogradec e ka realizuar me ftesë të Ramës.

“Më ftoi për të dal me një deklaratë se kemi të gjitha partitë agjendë të përbashkët”.

Ali Ahmeti duke folur për përgjimet në Maqedoni, të cilat i publikoi Zoran Zaev tha se nuk ndjehet i frikësuar, sepse nuk e ka problem të publikohen përgjimet e tyre.

“Sa për mua le të dalin të gjitha bisedat e mija, edhe bisedat private bile. E sa u përket natarëve të BDI-së, kush ka faj do të përgjigjet”, theksoi Ahmeti, duke diskutuar edhe për tema tjera.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *