Home / Lajme / Maqedoni / Asnjë përparim në bisedimet mbi takimin e liderëve (VIDEO)

Asnjë përparim në bisedimet mbi takimin e liderëve (VIDEO)

18 Maj – Sot u mbajtë takimi i dytë i katër liderave Gruevskit, Ahmetit, Zaevit dhe TThaçit por pa asnjë përparim mbaroi ky takim.

Nuk ka përparim në negociatat që çojnë në takimin e sotëm. Përsëri nga lideri i LSDM, Zoran Zaev është i papranueshëm propozimi i BDI-së për ngritjen e grupeve të punës.

LSDM-ja këmbëngul në dy kushte për të arritur progres në negociata: njëri ështëpër rënë dakord për parimet dhe e dyta është që të garantojë respektimin e këtyre parimeve, gjegjësisht formimin e një qeverie kalimtare dhe sekuestrimin e kontrollit të institucioneve që tani ka vendosur Nikolla Gruevski.

Sipas LSDM-së në këto bisedimet janë të pabarabartë, sepse BDI, PDSH dhe VMRO-DPMNE janë bashkë, por edhe nuk shohim ndonjë progres, deri sa Gruevski kontrollon të gjitha institucionet shtetërore.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *