Home / Lajme / Maqedoni / Orav:Sot ka probleme serioze në vendin tuaj

Orav:Sot ka probleme serioze në vendin tuaj

19 maj-Siç tha Orav, vetëm momentet pozitive të vitit të kaluar për Maqedoninë ishin protestat paqësore anti-qeveritare dhe që liderët politikë kanë treguar një gatishmëri për të diskutuar tejkalimin e krizës politike.

Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav tha se vendi ka probleme serioze në aspektin e vlerave të demokracisë, lirisë dhe drejtësisë që promovon Bashkimi Evropian. Ai iu drejtua sot debatit “Bashkimi Evropian duhet të zgjerohet për të përfshirë Ballkanin Perëndimor”, i cili u zhvillua në mesin e studentëve në Universitetin “Shën. Kirili dhe Metodi “.

Siç tha Orav, vetëm momentet pozitive të vitit të kaluar për Maqedoninë ishin protestat paqësore anti-qeveritare dhe që liderët politikë kanë treguar një gatishmëri për të diskutuar tejkalimin e krizës politike.

Sot ka probleme serioze në vendin tuaj, kemi dashur të kthejmë vëmendjen tonë në raportin e tetorit, kur ne u përpoqëm për të apostrofuar problemet e gjyqësorit, të drejtësisë, korrupsionit dhe lirinë e fjalës. Ky është një vend kandidat dhe ne duam që të jetë gati për anëtarësim – tha ai.

Orav përkujtoi se Maqedonia gjashtë herë deri më tani ka marrë një rekomandim për negociata me Bashkimin Evropian, por që fillimi i negociatave nuk ishte e mundur për shkak se nuk ka pasur konsensus në mesin e shteteve anëtare.

Në muajt e fundit, gazetarët, tha ai, ishin duke u përpjekur për të gjetur fakte pozitive për Maqedoninë që do të përshtaten në raportin e progresit të vendit. Raporti duhet të jetë gati deri më 31 gusht dhe Orav, tha se javën e kaluar kanë ndodhur disa gjëra pozitive. Midis tyre, tha ai, është formimi i Këshillit të Sigurimit të thirrur nga presidenti i vendit, pasi ngjarjet në Kumanovë, protestat anti-qeveritare të cilat ishin paqësore dhe civile, si dhe pas takimeve të liderëve në Strasburg mes Zaevit dhe Gruevskit, i cili tha se ka shpresa se do të rezultojë në një rezultat konkret

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *