Home / Lajme / Rajon / Zhvillohet Forumi Ekonomik i Vjenës, Rama: S’kemi kohë të kthejmë kokën pas

Zhvillohet Forumi Ekonomik i Vjenës, Rama: S’kemi kohë të kthejmë kokën pas

28 maj-Në të njëjtat linja, kryeministri serb Vuçiç ka vlerësuar diskutimet e zhvilluara me homologun shqiptar për temat e përbashkëta, duke e cilësuar si shumë pozitive shkëmbimin e mendimeve.

Kanë nisur paraditen e së enjtes në Tiranë punimet e Forumit Ekonomik të Vjenës, ku të pranishëm janë krerët e qeverive të vendeve të rajonit.

Përveç atij shqiptar, pjesëmarrës janë edhe kryeministri serb Aleksandar Vuçiç, ai maqedonas Nikolla Gruevski dhe ai kosovar, Isa Mustafa.

Në fjalën e tij, kryeministri Rama e ka vlerësuar këtë takim si një mundësi unike që vendet e Ballkanit të unifikojnë përpjekjet në rrugën e integrimit evropian, si një objektiv i përbashkët i tyre.

“Integrimi shihet si një shans unik për të ardhmen. Kjo tregon se nuk kemi kohë të kthejmë kokën prapa, por duhet të shohim drejt së ardhmes për t’iu përgjigjur sfidave të përbashkëta. Ne nuk mund të ecim të vetëm, por duhet të ecim së bashku, sepse askush nuk është i pacënueshëm. Ne duhet të inkurajojmë vetëdijen e asaj çfarë jemi, çfarë mund të ofrojmë dhe çfarë mund të përfitojmë. Bashkëpunimi për sfidat ekonomike dhe politike është thelbësor, kur synimi ynë i përbashkët është Evropa”, ka thënë Rama.

Ai ka vlerësuar se, realizimi i projekteve rajonale do të afrojë popujt tanë dhe e ka cilësuar Samitin e Vjenës një mundësi për të çuar përpara angazhimet e marra së bashku.

Në të njëjtat linja, kryeministri serb Vuçiç ka vlerësuar diskutimet e zhvilluara me homologun shqiptar për temat e përbashkëta, duke e cilësuar si shumë pozitive shkëmbimin e mendimeve.

“Ramë dakord për dy çështje të rëndësishme, që janë objektiva të përbashkët për të gjithë ne që synojmë rrugën evropiane me anëtarësimin në BE”, ka thënë Vuçiç.

Ai ka nënvizuar se mes popullsive të rajonit ka një lodhje sa i takon qëndrimit të BE-së për integrimin, ndaj ka propozuar forcimin e bashkëpunimit me projekte konkrete për ta përshpejtuar procesin.

“Duhet të kujdesemi për veten, kemi një treg prej 20 milionë banorë, të kontaktojmë me BE-në dhe të japim maksimumin për realizimin e tyre. I kam propozuar Edit disa projekte të përbashkëta, t’ia propozojmë Brukselit dhe nëse nuk marrim mbështetje, ne si Serbi jemi gati t’i financojmë ato me lekët tona. Ne duhet të lidhim rajonin, të lidhim njerëzit, me tregje më të mira. Bashkarisht mund të kalojmë në tregjet e tjera, ku mund të ofrojmë produktet tona”, ka nënvizuar Vuçiç.

“Ne jemi të gatshëm për bashkëpunim. Ne inkurajojmë stabilitetin dhe ky stabilitet që ka qenë në vitet e fundit duhet të vazhdojë. Nuk mund të bëjmë reforma pa bashkëpunim rajonal”, ka shtuar ai.top chanel

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *