Home / Lajme / Botë / Al Kaeda dorëzohet: Jemi të shkatërruar, kemi humbur luftën!

Al Kaeda dorëzohet: Jemi të shkatërruar, kemi humbur luftën!

12 qershor-Vitin e kaluar të gjithë rekrutët e rinj i janë bashkuar grupit të ISIS-it i cili kohët e fundit shpalli kalifatin dhe pushtimin e zonave të reja në Irak dhe Siri.

Organizata më e fuqishme terroriste në botë, Al Qaeda sot është bërë copë e çikë, dhe ky dështim është për shkak të rritjes së fortë të organizatave të tjera terroriste, veçanërisht rritjes së grupit të shtetit islam (ISIS).

Al Kaeda është një hije e grupit dikur e fuqishme e udhëhequr nga Osama bin Laden. Organizata terroriste është sot pa fonde dhe pa sponsorë dhe pothuajse e ka të pamundur të përballojë rekrutë të rinj.

Vitin e kaluar të gjithë rekrutët e rinj i janë bashkuar grupit të ISIS-it i cili kohët e fundit shpalli kalifatin dhe pushtimin e zonave të reja në Irak dhe Siri.

Anëtarë i lartë i al-Kaidës, predikues jordanez Abu Qatada dhe udhëheqësi shpirtëror Ebu Muhamed el Makdishi për “The Guardian” thonë se grupi i tyre është prekur seriozisht nga ngritja e shtetit islam.

“Al Kaeda më nuk ka strukturë organizative. Udhëheqësi ynë Ayman al-Zawahiri është eliminuar nga komandantët e tyre në këtë fushë”, thanë ata.

Qatada përsëri theksoi se shteti islamik mori luftën kundër al Kaedës si në fushë poashtu edhe në media.

Al Kaeda është plotësisht e margjinalizuar kur është fjala për xhihadizëm global, theksojnë analistët.

Në vijim është lufta në mes Al Kaedës dhe shtetit islam, ndërsa SHBA është duke u përpjekur për të fituar betejën me lëvizjet tektonike në lëvizjen globale të xhihadit.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *