Home / Lajme / Maqedoni / BDI do të përkujtojë Josif Bagerin

BDI do të përkujtojë Josif Bagerin

14 qershor-Josif Bageri lindi më 1870 në fshatin Nistrovë të Rekës së Epërme që asokohë ishte pjesë e Vilajetit të Kosovës ndërsa vdiq më 15 qershor të vitit 1915 në Prishtinë. Si i ri, emigroi në Sofje të Bulgarisë ku iu bashkangjitët lëvizjes kombëtare shqiptare.

Shoqata Joqeveritare Josif Bageri dhe Fondacioni Josif Bageri pranë Univerzitetit Shtetëror të Tetovës, nën përkujdesjen e liderit të BDIsë Ali Ahmeti, do të shënojë 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të Rilindasit tonë nga Reka e Dibrës, Josif Bageri. Manifestimi “Përkujtojmë Josif Bagerin” mbahet të hënën, më 15 qershor 2015, me fillim në ora 13:00 në hotelin Holiday Inn në Shkup ndërsa pjesëmarrja për qytetarët është e lirë. Josif Bageri lindi më 1870 në fshatin Nistrovë të Rekës së Epërme që asokohë ishte pjesë e Vilajetit të Kosovës ndërsa vdiq më 15 qershor të vitit 1915 në Prishtinë. Si i ri, emigroi në Sofje të Bulgarisë ku iu bashkangjitët lëvizjes kombëtare shqiptare.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *