Home / Lajme / Maqedoni / NYT: Qeveria maqedonase e akuzohet për skandalin e përgjimeve

NYT: Qeveria maqedonase e akuzohet për skandalin e përgjimeve

23 qershor-Raporti, poashtu tregon për përzierjen direkt të funksionarëve shtetëror dhe partiak në mashtrime zgjedhore, korrupsion, keqpërdorim të detyrës zyrtare, konflikt interesi, kërcënim, etj.

Sipas raportit të ekspertëve, rezultatet nga hetimi i 670 mijë bisedave të incizuara nga më shumë se 20 mijë numra, tregojnë për demokracinë e brishtë në Maqedoni, e cila është e hulumtuar me kujdes nga ana e qeverive të vendeve perëndimore pasi që është kryqëzim i Ballkanit, qëndron në tekstin e publikuar në gazeten prestigjioze amerikane “New York Times”.

Sipas dokumentit, të përgatitur nga ana e ekspertëve të pavarur, qeveria e Nikolla Gruevskit, i ka keqpërdorur shërbimet nacionale të sigurimit.

Raporti, poashtu tregon për përzierjen direkt të funksionarëve shtetëror dhe partiak në mashtrime zgjedhore, korrupsion, keqpërdorim të detyrës zyrtare, konflikt interesi, kërcënim, etj.

ryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, i cili heshti njëzet e katër orë pas raportit, kur fliste në shënimin e përvjetorit të partisë së tij VMRO-DPMNE, ishte shumë apologjet”, theksohet ndërmjet tjerash në tekstin e publikuar në gazeten amerikane “New York Times”. (

Gjithashtu lexo

Një shtetas i Maqedonisë i plagosur në sulmin në Barcelonë, gjendet në spital

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, nga komunikimi me Ambasadën e Maqedonisë në Spanjë, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *