Home / Lajme / Rajon / Rama: Proces historik për reformën territoriale

Rama: Proces historik për reformën territoriale

21 qershor-Pavarësisht se për kë votojnë, të gjithë ata që votojnë janë qytetarë të lirë dhe që meritojnë respekt. Kush nuk voton, nuk ka të drejtë ankohet”, deklaroi Rama.

Kush nuk voton, nuk ka të drejtë të ankohet, tha Rama, duke i konsideruar këto zgjedhje historike për reformën e re territoriale.

“I bëj thirrje të gjithëve që të dalin të votojnë, duke votuar sot marrin pjesë në një proces historik të vulosjes së një reforme historike për Shqipërinë, siç është reforma administrativo- territoriale. Pavarësisht se për kë votojnë, të gjithë ata që votojnë janë qytetarë të lirë dhe që meritojnë respekt. Kush nuk voton, nuk ka të drejtë ankohet”, deklaroi Rama.

Veliaj fton qytetarët për të shprehur atë që e mendojnë

Kandidati i Aleancës për Shqipërinë Evropiane Erjon Veliaj, ka votuar sot në zgjedhjet që po zhvillohen. Ai tha se ky është një akt qytetarie ku dikush vullnetarizohet dhe shërben në këtë funksion.

Velijaj ka përshëndetur ata që votojnë për herë të parë pasi kjo sipas tij është një festë e demokracisë për gjithë ata që kanë mbushur 18 vjeç dhe u uroi mirëseardhje atyre që i quan aksionerë të qytetit të përbashkët.

“Është e rëndësishme që të votojmë, ne ankohemi ne shqetësohemi. Por, në fund fare ka rëndësi mënyra se si e shprehim ato që mendojmë”, tha Veliaj.

Basha: Merrni pjesë në votime, rëndësi për të ardhmen

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka qenë i pari politikan i lartë që ka votuar.

Duke folur për mediat pas takimit, kreu i demokratëve tha se vota e tij dihet për kë shkon.

“Dua t’ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë në këtë ditë të rëndësishme të marrin pjesë masivisht në votime. Dua t’ju bëj thirrje qytetarëve të Tiranës dhe mbarë Shqipërisë që të ndajnë pak minuta dhe të hedhin votën e tyre. Sepse vota juaj të dashur qytetarë është votë për sovranitëtit tuaj. Jepni votën për të ardhmen tuaj. Zoti e bekoftë Shqipërinë”, tha Basha.

Kosova: Të vëmë demokracinë në punë përmes votimit masiv

Këto nuk janë zgjedhje politike, por për menaxhimin e gjithë qytetit,- tha kandidati i djathtë për Bashkinë e Tiranës, Halim Kosova, pas votimit. Kosova ftoi qytetarët të respektojnë standardet të ushtrojnë pushtetin e tyre dhe të vënë demokracinë në punë përmes votimit masiv.

Meta: Zgjedhje historike, nesër Shqipëria me një organizim tjetër administrativ, më europian

Në fjalën e tij për mediat pas hedhjes së votës, Meta i cilësoi këto zgjedhje si historike për vendin pasi nga nesër do kemi një Shqipëri me një organizim tjetër administrativ, më evropian.

“Ishte kënaqësi të merrja pjesë në këtë festë të demokracisë, një ditë historike. Do t’i ftoja të gjithë ata që ende nuk kanë vendosur të mos humbasin mundësinë për të votuar pasi këto nuk janë si çdo palë zgjedhje. Nga nesër do kemi një Shqipëri me një organizim tjetër administrativ. Nesër Shqipëria do të jetë më evropiane. Çdo kush duhet të japë vullnetin e tij. Për të pavendosurit, do t’u mbetet merak nëse nuk votojnë sot. Kush nuk voton, nuk ka shumë të drejtë për t’u ankuar dhe kërkuar llogari”, tha Meta.

Gjithashtu lexo

Tiranë: Vret bashkëshorten e më pas vetëvritet – (VIDEO)

Një telefonatë e mbërritur paraditen e së dielës në numrin e emergjencave 112, ka lajmëruar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *