Home / Lajme / Maqedoni / Të dënuarit në Maqedoni do të lëvizin lirshëm, por me hallkë elektronike!

Të dënuarit në Maqedoni do të lëvizin lirshëm, por me hallkë elektronike!

25 qershor-Hallka elektronike do t’i vendoset në këmbë, do të ketë një micro chip nëpërmjet të cilit do të ndjeket lëvizja e tij. Gjyqtari do të jap fjalën e fundit nëse do të përdoret ose jo ky lloj i dënimit.

Hallkat elektronike (micro chip) të cilat do t’iu vendosen të burgosurve (të dënuar) që do të munden të qëndrojnë në shtëpi ose të shkojnë në punë, e kështu të mos jenë ngarkesë për buxhetin e shtetit.

Ky vendim pritet të bëhet realitet nga vjeshta e sivjetme, pasi që draft versioni i përfshinë masat aletrantive të mbajtjes së dënimeve u gjet debat publik, transmeton “Zhurnal”.

Hallka elektronike do t’i vendoset në këmbë, do të ketë një micro chip nëpërmjet të cilit do të ndjeket lëvizja e tij. Gjyqtari do të jap fjalën e fundit nëse do të përdoret ose jo ky lloj i dënimit.

Kursimet në buxhet do të jenë nga 5-7 për qind, numri i të burgosurve do të zvogëlohet deri më 15 për qind, kurse vlerësimet e shërbimeve janë se me këtë veprim të burgosurit do të qetësohen më shumë dhe jo të revoltohen më shumë kur të dalin nga burgu.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *