Home / Lajme / Rajon / Vuçiç i gatshëm t’u përkulet viktimave të Srebrenicës

Vuçiç i gatshëm t’u përkulet viktimave të Srebrenicës

19 qershor-“Jam i gatshëm të gjunjëzohem e të përkuli kokën time dhe të tregoj se çfarë qëndrimi kam ndaj viktimave të pafajshme të Srebrenicës, në mënyrë që 99,9 për qind e serbëve që nuk kanë marrë pjesë në krime të mund të ecin kokëlartë”, ka deklaruar Vuçiç në një konferencë me gazetarët në Qeverinë e Serbisë.

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se është i gatshëm t’i nderojë viktimat e Srebrenicës, nëse për këtë pajtohen boshnjakët dhe “nëse për ta nuk paraqet problem” .

“Jam i gatshëm të gjunjëzohem e të përkuli kokën time dhe të tregoj se çfarë qëndrimi kam ndaj viktimave të pafajshme të Srebrenicës, në mënyrë që 99,9 për qind e serbëve që nuk kanë marrë pjesë në krime të mund të ecin kokëlartë”, ka deklaruar Vuçiç në një konferencë me gazetarët në Qeverinë e Serbisë.

Ai ka deklaruar se në “Srebrenicë ka ndodhur krim i madh dhe i tmerrshëm” dhe se duhet të punohet për pajtim, transmeton Koha.net.

Sipas fjalëve të tij rezolutat që janë miratuar deri tash nuk i kanë kontribuar pajtimit, prandaj Qeveria e Serbisë nuk mund të pranojë rezolutën që e ka propozuar Britania e Madhe në Këshillin e Sigurimit të KB.

“Ne duhet të tregojmë më shumë se kushdo tjetër se respektojmë pikëllimin e dhembjen e të tjerëve dhe s

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *