Home / Lajme / Maqedoni / Zaev nuk publikon rastin ‘Monstra’ :Frikësohet nga tensionet etnike

Zaev nuk publikon rastin ‘Monstra’ :Frikësohet nga tensionet etnike

I pyetur sërish për rastin “Monstra”, Zaev tha se në të njejtën kohë edhe krenohet me bashkëjetesën e mirë të shqiptarëve dhe maqedonasve por edhe ka frikë që kjo bashkëjetesë të cenohet nga publikimi i këtyre materialeve.

I pyetur në lidhje me spekulimet se LSDM-ja dhe BDI-ja kanë marrëveshje, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev me publikimin e bombës së sotme ka përmendur se ai kishte publikuar tashmë bomba edhe për krimin e BDI-së, të cilat ai tha se është bashkëfajtore në qeverinë e Nikolla Gruevskit.BDI nuk duhet të presin Gruevskin për të bërë një lëvizje, le të provojnë se ata nuk janë bashkëfajtorë, le të dalin nga pushteti, Gruevski menjëherë do të bjerë, tha Zaev duke hedhur poshtë të gjitha akuzat se ka nënshkruar një marrëveshje me Ali Ahmetin.Ai bëri thirrje për durim për bombat që kërkojnë qytetarët, për rastin “Monstra” .Zaev para qytetarëve tha se Nikolla Gruevski i ka gropuar deri ne themel parimet themelore ku janë të vendosura në sistemin kushtetues në Maqedoni, kurse me përgjimet e shoqërisë civile, kryeministri i rrezikon të drejtat themelore.Me publikim e bombës 37, Zaev tha se regjistrimet e publikuara deri më tani audio tregojnë se janë përgjuar dhe aleatët dhe funksionarët e qeverisë, por kryesisht target ka qenë publiku kritik.Pozicionet tona janë të qarta dhe me zë të lartë. Mbetet pyetja më e rëndësishme, se çfarë lloj i qeverisë do të organizojë zgjedhje të parakohshme. Për ne është e papranueshme që të organizojë zgjedhjet, Nikola Gruevski. Për të ja dhënë një dorë, qytetarët duhet të jenë të lirë nga çdo kërcënim apo presion, Zaev i përgjigjet pyetjes në lidhje me udhëtimin e tij në Bruksel me 10 qershor e cila do të negociohet me ndërmjetësimin e Komisionit Evropian.Në publikimin e “bombës” së 37, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, përmendi ndërmjet tjerash se edhe Fondacioni Shoqëria e hapur Soros është e përgjuar.“Sipas të dhënave që ne i kemi. Në Maqedoni për momentin target i Sasho Mijalkovit më së paku janë dhjetëra organizata jo qeveritare”, deklaroi Zoran Zaev.Në mesin e organizatave të përgjuara janë edhe Fondacioni “Shoqëria e hapur Soros”.

I pyetur sërish për rastin “Monstra”, Zaev tha se në të njejtën kohë edhe krenohet me bashkëjetesën e mirë të shqiptarëve dhe maqedonasve por edhe ka frikë që kjo bashkëjetesë të cenohet nga publikimi i këtyre materialeve.

Gjithashtu lexo

Mot me diell me erë të dobët deri në mesatare

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *