Home / Lajme / Maqedoni / BDI lëshon Komisionin Parlamentar për Mbikëqyrje të DSK-së

BDI lëshon Komisionin Parlamentar për Mbikëqyrje të DSK-së

14 korrik-Me një certifikatë të tillë Adili mund të shqyrtojë informacionin me shkallën më të lartë të sekretit shtetëror, ose do të jenë të emëruar për sekret shtetëror.

Deputetët e BDI-së lëshuan Komisionin për Mbikëqyrjen e DSK-së dhe Agjencisë për Inteligjencë. Këtë hap ata e morën pasi deputeti tyre Zulfi Adili i cili është anëtar i Komisionit nuk ka marrë Certifikatën e sigurisë për sekret shtetëror, .

Me një certifikatë të tillë Adili mund të shqyrtojë informacionin me shkallën më të lartë të sekretit shtetëror, ose do të jenë të emëruar për sekret shtetëror. Pasi deputetët e BDI-së kanë lëshuar mbledhjen edhe deputetja e pavarur Rose-Topuzova Karrevska lëshon mbljedhjen, duke thënë se DSK-ja nuk mund të vendosen më lartë se parlamenti dhe të mos lejojnë një certifikatë të tillë për deputet.

Pesë deputetë nga anëtarët e VMRO-DPMNE e komisionit votuan për të vizituar DSK-në e MPB-së. Edhe pse Komisioni duhet të ketë kryetar të udhëhequr nga opozita, këtë komision e ka udhëhequr deputeti nga VMRO-DPMNE për shkak të bojkotit nga opozita

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *