Home / Lajme / Maqedoni / Sot fillon zbatimi i marrëveshjes – temë e parë KSHZ-ja

Sot fillon zbatimi i marrëveshjes – temë e parë KSHZ-ja

20 Korrik – Tema e parë që duhet të punojnë në këtë grup pune është KSHZ-ja, ku janë gjetur vërejtje në raportin e Reinhard Priebe, rekomandohet që KSHZ-ja të përbëhet nga anëtarë jo-partiak.

Zbatimi i marrëveshjes së dalë nga kriza politike në Maqedoni do të fillon sot zyrtarisht me mbledhjen e grupit të punës të përbërë nga anëtarë të katër partive që nënshkruan marrëveshjen (VMRO-DPMNE, LSDM, BDI, PDSH), transmeton TetovaSot.

Tema e parë që duhet të punojnë në këtë grup pune është KSHZ-ja, ku janë gjetur vërejtje në raportin e Reinhard Priebe, rekomandohet që KSHZ-ja të përbëhet nga anëtarë jo-partiak.

Opsionet që do të merren parasysh nga grupi i punës i koordinuar nga eksperti belg Peter Van Houten parashikohet rikonstruimi i KSHZ-së deri në shpërbërjen përfundimtare dhe formimin e këtij institucioni zgjedhor kryesisht nga fillimi.

Sepse për çfarëdo zgjidhje në ndryshimet e kontekstit janë të nevojshme në Kodin Zgjedhor (kurse opozita patjetër duhet të kthehet në Parlamentit për të votuar ligjet për Kodin Zgjedhor), grupi i parë i punës do të merret me pyetjen se si në mënyrë më efektive për të pastruar listën e zgjedhësve – proces i cili duhet të përfundojë tre muaj para zgjedhjeve.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *