Home / Lajme / Maqedoni / Përkujtohet jeta dhe vepra e Komandant Shqiponjës

Përkujtohet jeta dhe vepra e Komandant Shqiponjës

24 gusht-
Në këtë ceremoni ishin të pranishëm bashkëluftëtarë nga gjitha trevat dhe mysafirë të pranishëm nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria. Në kuadër të kësaj ceremonie ishin të pranishëm edhe politikan lokal. Në ceremoni ishte i pranishëm edhe deputeti i BDI-së Zulfi Adili – komandant Qufa.

Në Kumanovë u përkujtua mbrëmë njëmujori i vrasjes së Xhemail Rexhepit – Komandant Shqiponjës dhe ditëlindja e tij e 45-të.

Momente përkujtimi nga bashkëluftëtarët, fjalime nga familjarët dhe një dokumentar i përgaditur për jetën dhe veprën e komandant Shqiponjës, ishin pjesë të ceremonisë përkujtimore.

Në këtë ceremoni ishin të pranishëm bashkëluftëtarë nga gjitha trevat dhe mysafirë të pranishëm nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria. Në kuadër të kësaj ceremonie ishin të pranishëm edhe politikan lokal. Në ceremoni ishte i pranishëm edhe deputeti i BDI-së Zulfi Adili – komandant Qufa.

Xhemail Rexhepi, i njohur si Komandant Shqiponja, u vra më 23.07.2015 nga Bajram Limani, kryetar i degës së BDI-së në Kumanovë. Ishte kjo një përfundim i përgjakshëm i një zënke politike, pasi i ndjeri kishte përkrahjen e këshillave lokalë, ndërkohë që vrasësi i dyshuar kishte përkrahjen e kryesisë së partis

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *