Home / Lajme / Maqedoni / Basri Çapriqi , laureat i festivalit “Naim Frashëri

Basri Çapriqi , laureat i festivalit “Naim Frashëri

22 shtatr-Në ndërkohë kryetari i jurisë së këtij festivali Salajdin Saliu, tha se poeti Çapriqi është një ë i veçantë dhe origjinal në poezinë e sotme shqipe.Festivali ndërkombëtarë i poezisë mbahet nga 15 deri më 18 tetor në Tetovë.

Fitues i çmimit “Naim Frashëri”, në kuadër të festivalit dnërkombëtarë të Poezisë që këtë vit mbahet për të 19 herë me radhë është peoti i njohur shqiptarë Basri Çapriqi.Këtë vendim e ka marrë juria e festivalit të sivjetshëm në krye me Salajdin Saliun, Ndue Ukaj dhe Haxhi Shabani. Drejtori i festivalit Shaip Emërllahu, tha gjatë një konference për shtyp se çmimi Naim Frashëri, i jepet me motivacionin për vlera të larta artistike, poetëve nga mbarë bota. Me këtë rast Emërullahu lexoi edhe letrën e laureatit Çapriqi dërguar drejtorisë së festivalit, njofton Tv Koha.

Në ndërkohë kryetari i jurisë së këtij festivali Salajdin Saliu, tha se poeti Çapriqi është një ë i veçantë dhe origjinal në poezinë e sotme shqipe.

Festivali ndërkombëtarë i poezisë mbahet nga 15 deri më 18 tetor në Tetovë. Tv Koha.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *