Home / Lajme / Maqedoni / Han me 18 shtator vjen në Maqedoni

Han me 18 shtator vjen në Maqedoni

7 shtator-Ashtu si sot për MIA vërtetoi zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç, Han, njashtu në kuadrin e vizitës së vendit tonë planifikon edhe ristartimin e dialogut në nivel të lartë (HLAD) që u kontraktua me Protokollin e marrëveshjes së Przhinos.

Eurokomisari për zgjerim Johanes Han të premten e ardhshme me 18 shtator do të arrij në Maqedoni për të dëgjuar për përparimin dhe rezultatet në implementimin e marrëveshjes së dy qershorit, duke i përfshirë edhe respektimin e afateve, transmeton zhurnal.mk

Ashtu si sot për MIA vërtetoi zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç, Han, njashtu në kuadrin e vizitës së vendit tonë planifikon edhe ristartimin e dialogut në nivel të lartë (HLAD) që u kontraktua me Protokollin e marrëveshjes së Przhinos.

“ Nëse partitë politike nuk e respektojnë afatin e 15 shtatorit për emërimin e prokurorit special, natyra e cilës do vizitë të komisarit do të jetë ndryshe”, porositën nga Komisioni Evropian për vizitën e komisarit Han.

Në rast se nuk zgjidhet prokurori special, Johanes Han bisedimet për HLAD do t`i refuzoje dhe për gjithçka tjetër do të flas dhe takohet me përfaqësuesit politik në vend.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *