Home / Lajme / Maqedoni / Kush janë Intelektualët nga Maqedonia që themeluan LDK-në

Kush janë Intelektualët nga Maqedonia që themeluan LDK-në

3 shtator-Në Kuvendin themelues të Lidhjes Demokratike të Kosovës të mbajtur më 23 dhjetor 1989 janë edhe emra të njohur të intelektualëve nga trevat shqiptare të Maqedonisë, të cilët atëkohë punonin dhe vepronin në Kosovë dhe ishin pjesë e lëvizjeve të para demokratike

Disa intelektualë të njohur nga Maqedonia mbajnë vulën e themelimit të LDK-së.

Në Kuvendin themelues të Lidhjes Demokratike të Kosovës të mbajtur më 23 dhjetor 1989 janë edhe emra të njohur të intelektualëve nga trevat shqiptare të Maqedonisë, të cilët atëkohë punonin dhe vepronin në Kosovë dhe ishin pjesë e lëvizjeve të para demokratike, informon INA.

Në mesin e tyre janë edhe këta emra:

Dr.Ali Aliu,

Arbër Xhaferri

Agni Dika,

Ajri Begu

Sadi Bexheti

Jusuf Rexhepi

Isak Murati

Kadri Zhuta

Mixhait Pollozhani.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *