Home / Lajme / Botë / 7 milionë vdekje të parakohshme në vit prej ndotjes së ajrit

7 milionë vdekje të parakohshme në vit prej ndotjes së ajrit

29 Tetor – Organizata Botërore e Shëndetit, deklaroi se ndotja e ajrit ndikon vdekjen e parakohshme të 7 milion personave në vit.

Në raportin e publikuar të organizatës në lidhje me reduktimin e rreziqeve që kërcënojnë jetën e njeriut, ndotësit e ajrit në ambiente të mbyllura dhe të hapura, ndikojnë negativisht shëndetin e njeriut.

Ndotja e ajrit në ambiente të hapura shkakton vdekjen e hershme të 3.7 milion njerëzve në botë, sidomos për shkak të mbetjeve shtëpiake.
Kurse për shkak të ndotjes së ajrin në ambiente të mbyllura, vdekjet e parakohshme arrijnë në 4.3 milion njerëz në vit.

Ndërsa faktorët kryesorë që shkaktojnë ndotjen e ajrit në Turqie kanë burime natyrore; 42% e ndotjes shkaktohet nga njeriu, 30% nga industria, 14 % nga trafiku dhe 14 % nga pluhuri dhe kripa e detit.
Në raport bëhej e ditur se nëse merren masat e duhura, deri në vitin 2050, mund të pengohet vdekja e parakohshme e 3 deri në 5 milion njerëzve.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *