Home / Lajme / Maqedoni / Ali Ahmeti: Intervist ne Ora News (VIDEO)

Ali Ahmeti: Intervist ne Ora News (VIDEO)

16 Tetor – “Unë kam bashkëqeverisur me katër kryeministra, Cervenkovskin, Kostovin, Buckovskin që të tre rranë nga qeverisja tani e ka rradhën Gruevski.

Ali Ahmeti sonte nga Shqipëria tha se gjatë gjithë jetës së tij politike ka rrëzuar tre kryeministra që ka bashkëqeverisur tani e ka rradhën edhe i katërti.

“Unë kam bashkëqversiur me katër kryeministra, Cervenkovskin, Kostovin, Buckovnskin që të tre rranë nga qeverisja tani e ka rradhën Gruevski.

Dhe ky shtet është edhe i shqiptarëve ” u shpreh Ahmeti duke folur edhe për krizën politike në Maqedoni dhe bombat e Zaevit
Lideri i Bashkimit demokratik për Integrim Ali Ahemti në lidhje për votimin me listat e hapura tha se BDI-ja ka bërë ofertë por ka hasur në vesh të shurdhur. Ai gjithashtu tha se edhe ky mandat do të jetë me lista të mbyllura por tani mandati i deputetit do ti takojë partisë jo deputetit.

“BDI-ja, ka bërë ofertë për partitë politike që të votohet me lista të hapura, nuk ka gatishmëri nga partitë tjera që të pranohet kjo mënyrë. Kjo temë është ë pambyllur por si duket edhe këtë mandate nuk do të triumfojë me lista të hapura, do ngelet sistemi I njëjtë siç ka qenë më para. Por nëse ngelet kështu mandate ti kthehet partisë e jot i ngelet deputeti, çdo kush fiton në emblemën e partisë, nëse votohet me lista të hapura atëherë i takon deputetit” u shpreh Ali Ahmeti
Lideri i BDI-së Ali Ahmeti sonte nga Shqipëria tha se Zoran Zaev ka 17 mijë e 600 përgjime të përpunuara dhe une jam i pastërt skam as hipteka tek VMRO-ja dhe LSDM-ja. Ai tha se biseda e tij e publikuar është autntike.

“Biseda ime ishte autentike, dhe kam th 17 mijë e 600 pergjime të perpunuara ndërmjetësim. Të kishte më shumë nuk kursente sepse është në lëvërdi të Zaevit” u shpreh lideri i BDI-sç duke theksuar se Ahmeti nuk frikësohet nga Gruevski. kur i kam dëgjuar përgjimet kur i kam parë qëndrime e Ahmetit.

“Ahmeti nuk ka hipoteka të kisha hiptekë nuk do isha Ali AHmeti sepse nuk do isha këtu. Skam hiptokë as në VMRO as te LSDM-ja. Jam përjkeur për çështjen shqiptare.”tha Ahmeti në emisionin Ora News.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *