Home / Lajme / Maqedoni / Brima Galup: BDI-ja dhe Ali Ahmeti prin në bllokun shqiptar

Brima Galup: BDI-ja dhe Ali Ahmeti prin në bllokun shqiptar

23 tetor-
Nëse javën e ardhshme do të mbahen zgjedhjet për partinë qeveritare, sipas anketës së bërë, do të votonin 23,5 për qind e qytetarëve ndërsa 12,4 për qind për LSDM-në.

Në Bllokun shqiptar të partive politike, BDI-ja e Ali Ahmetit kryeson me besimin e elektroatit prej 7,6 për qind përkundër PDSH-së me 3,5 për qind, tregojnë rezultatet nga anketa e zhvilluar nga agjencia “Brima Galup”.

Ndërkohë sipas kësaj ankete, fitore bindëse i prin VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme parlamentare respektivisht me pëkrahje të dyfishtë krahasuar me atë opozitare të LSDM-së.

Nëse javën e ardhshme do të mbahen zgjedhjet për partinë qeveritare, sipas anketës së bërë, do të votonin 23,5 për qind e qytetarëve ndërsa 12,4 për qind për LSDM-në.

Në anketën në terren të Brima Galup” të bërë në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik të vitit 2015, nga 1008 të anketuar, rezultatet tregojnë se liderit të BDI-së Ali Ahmtit, i kanë dhënë besimin 6,1 për qind e qytetarëve ndërkohë që Menduh Thaçi ka marrë mbështjetjen e 2,5 për qind të qytetarëve.

Kryeministrit Nikolla Gruevski 21,4 për qind e qytetarëve i kanë dhënë bindejn e tyre, ndërkohë që Zoran Zavev ka marrë 7,9 për qind të besimit të qytetarëve.

Në pyetjen “Cila parti sips tyre në përgjithësi ka përkrahjen më të madhe tek qytetarët” për VMRO-DPNE-në janë deklaruar 53,8 për qind e të anketuarve, ndërdsa për LSDM-në 25,5 për qind.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *