Home / Lajme / Botë / Dramë në qiell: Bombarduesit rus dhe turq zihen në ajër, zmbrapsen rusët

Dramë në qiell: Bombarduesit rus dhe turq zihen në ajër, zmbrapsen rusët

06 Tetor – Avionët rus janë detyruar që të kthehen prapa, ka njoftuar ministria e jashtme në Ankara sot. Incidenti ka ndodhur të shtunën. Ambasadori rus në Ankara ka reaguar ashpër ndaj këtij incidenti.

Dramë në qiell shkruan e përditshmja gjermane “Bild”. Të shtunën bobmarduesit turq janë zënë në ajër me bombarduesit rus, në hapësirën ajrore të Sirisë, në kufi me Turqinë, pasi kanë hyrë pa paralajmërime, ku që të dy ushtritë po bombardojnë caqet e organizatës terroriste ISIS.

Sipas mediave, incidenti ka ndodhur për shkak të mungesës së kordinimin të ushtrive të ndryshme që po kryejnë sulme aty.

Avionët rus janë detyruar që të kthehen prapa, ka njoftuar ministria e jashtme në Ankara sot. Incidenti ka ndodhur të shtunën. Ambasadori rus në Ankara ka reaguar ashpër ndaj këtij incidenti.

Makineritë ruse i kishin indentifikuar të parët avionët rus. Pas kësaj menjëherë ka reaguar ambasadori rus, duke thënë që një incident i tillë nuk duhet të ndodh më, përndryshe “mund të shndërrohet në një incident të padëshirueshëm.”

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *