Home / Lajme / Maqedoni / Filloi vaksinimi kundër gripit sezonal

Filloi vaksinimi kundër gripit sezonal

15 tetor-Vaksina kundër gripit sezonal është prodhuar në pajtueshmëri me rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Mbron nga virusi i gripit të tipit A (H1N1), tipit A (H3N2) dhe nga grupi B. Vaksinimi kundër gripit sezonal kushton 400 denarë.

Në të gjitha qendrat për shëndet publik në vend filloi vaksinimi kundër gripit sezonal. Janë siguruar 31.000 vaksina.

Vaksinimi kundër gripit sezonal rekomandohet më së shumti për personat më të moshuar, të sëmurët kronikë, posaçërisht ata me sëmundje kadiovaskulare dhe respiratore, diabet, si dhe për gratë shtazëna, punonjësit shëndetësorë dhe për fëmijë të vegjël me imunitet të ulët.

Vaksina kundër gripit sezonal është prodhuar në pajtueshmëri me rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Mbron nga virusi i gripit të tipit A (H1N1), tipit A (H3N2) dhe nga grupi B. Vaksinimi kundër gripit sezonal kushton 400 denarë.

Gjithashtu lexo

Sali Berisha: “Shkëndija” e Tetovës bën sot historinë!

Ish- kryeministri Sali Berisha i kushton një status ndeshjes mes Milanit dhe Shkëndijës së Tetovës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *