Home / Lajme / Maqedoni / Ministri i brendshëm nga opozita mban peng bisedimet

Ministri i brendshëm nga opozita mban peng bisedimet

30 tetor-Partitë siç mësohet po shqyrtojnë propozimin e fundit të Vanhojte dhe se ato deri nesër pritet të dakordohen rreth zgjedhjes së ministrave të rinj që vijnë nga radhët e opozitës dhe për kompetencat e tyre

Kompetencat e ministrit të ri të brendshëm që do të propozohet nga opozita maqedonase po mban peng marrëveshjen e Përzhinos. Dy partitë më të mëdha VMRO-DPMNE dhe LSDM nuk po dakordohen rreth kompetencave që do të ketë ministri i ri i policisë.

Ndërmjetësi i BE-së, Piter Vanhojte ka dorëzuar një propozim të ri për komptencat e ministrave dhe zëvendësministrave në qeverinë aktuale. Dhe se ky propozim pritet të jetë bazë për arritjen e kompromisit midis partive. Sipas marrëveshjes, opozitës maqedonase do ti takojë ministria e brendshme, ministria e punës dhe politikës sociale, si dhe disa poste zëvendësministrash, por në qeverinë aktuale të Nikola Gruevski dhe se këto ministra të opozitës do të vazhdojnë detyrën edhe në qeverinë kalimtare, që do të zgjidhet nga fillimi i vitit të ardhshëm, por pa Nikolla Gruevskin si kryeministër.

Partitë siç mësohet po shqyrtojnë propozimin e fundit të Vanhojte dhe se ato deri nesër pritet të dakordohen rreth zgjedhjes së ministrave të rinj që vijnë nga radhët e opozitës dhe për kompetencat e tyre

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *