Home / Lajme / Botë / Obama: Sulmet ruse forcojnë shtetin islamik (VIDEO)

Obama: Sulmet ruse forcojnë shtetin islamik (VIDEO)

Presidenti amerikan Barack Obama tha se fushata ruse e bombardimeve në Siri në mbështetje të Presidentit Bashar al-Assad vetëm sa po e forcon Shtetin Islamik.

Obama tha se ai hodhi poshtë pohimin rus se të gjithë kundërshtarët e armatosur të Assad ishin terroristë.

Moska insiston se sulmet e saj ajrore – që filluan të mërkurën (30 shtator) – kanë si cak Shtetin Islamik, transmeton ora news.

Por opozita siriane dhe të tjerë sugjeruan se rebelët që nuk kanë lidhje me shtetin islamik po goditen nga sulmet ajrore ruse.

Rusia nga ana tjetër tha se avionci i saj kishte goditur qendra komanduese të shtetit islamik, depot e armëve dhe mjetet ushtarake.

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *