Home / Lajme / Maqedoni / Gjenerali Ostreni e mer mbi gjysmën e BDI-së pas vetit

Gjenerali Ostreni e mer mbi gjysmën e BDI-së pas vetit

2 Nëntor – Gjashtëdhjetë përqind e udhëheqësisë më të lartë të BDI-së do të kalojnë në partinë më të re “UNITETI” që drejtohet nga ish gjenerali i UCK-së, Gëzim Ostreni.

Kjo do të ndodhë 45 ditë para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare që do të mbahen në prill të vitit 2016-të mëson Zhurnal.

Kalimet masovike do të bëhen në koordinim të ngushtë me faktorin ndërkomëbëtar,Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian.

Zhurnal mëson se faktori ndërkombëtar është i dëshpruar pasi BDI gjatë 14 viteve të fundit nuk arriti të shkolloj lider të rinjë shqiptar në Evropë dhe Amerikë, që sot të ishin si ekspert të gatshëm në fushën e financave, shëndetësisë, transportit,jurispodencës,kulturës,ekologjisë,arsimit, pushtetit lokal dhe para se gjithash politikan të kalitur në Bruksel dhe Washinton të cilët do ti drejtonin ministritë dhe drejtoritë shtetërore të Maqedonisë.

Mungesa e një kuadri professional ka bërë që shqiptarët në Parlament dhe Qeveri të jenë vetëm “kukulla” dhe dorë e zgjatur e partive maqedonase në pushtet.

Për fat të keq, BDI nga vitit 2002 e deri më sot i ngjanë një “tomboline fituese”, “ njëher drejtor dhe ministër, deri në vdekje ministër”. Bashkësia ndërkombëtare më shumë shqetësim e ka monitoruar këtë gjendje te kampi politik shqiptar i cili nuk investuar aspak në formimin e liderëve të rinj, por më tepër ka harxhuar energji në punësime kuantitative që kontrollohen nga “shefa lokal” të cilët aspak nuk ndyshojnë statusin politik dhe ekonomik të shqiptarëve të Maqedonisë shkruan Zhurnal.

Ndryshe, për ndryshime në BDI,derën i pari e hapi gjenerali Ostreni me garanca të fuqishme nga bashkësia ndërkombëtare për të bërë ndarjen përfundimtare të struktura të kriminalizuara të BDI-së të cilët që nga viti 2002 e këndej në emër të popullit u bënë milioner.

Por dalja në skenë e partisë më të re shqiptare “Uniteti” e themeluar nga ish gjenerali i ish UCK-së së Maqedonisë,Gëzim Ostreni është duke e tronditur kampin politik shqiptar.

Kjo parti premton se do të zotohet përfundimisht që shqiptarët në Maqedoni të mos jenë vegël e VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, por të kenë peshë në vendimarrje. Me këtë “Uniteti” kërkon që të dekriminalizohet politika shqiptare e cila punon në favor të maqedonasve, sepse kjo politik shqiptarëve ju pregadit kurthe plot 20 vite si ngjarja në “Lagjen e Trimave”, “Monstra”, “Sopoti” dhe raste tjera të montuara politike.

Një zyrtar i lartë i kësaj partie në kushte anonimiteti për Zhurnal deklaroi se një pjesë e madhe e funksionarëve të BDI-së do ti bashkangjiten Ostrenit.

I njëjti burim deklaroi se kjo do të ndodh 45 ditë para zgjedhjeve, ku masovikisht funksionarët e BDI-së do të kalojn në partin e Ostrenit. “ Mjaft ishte, 14 vite u vranë komandantët tanë më të dashur, shqiptarët vazhduan të bëhen eksperiment si në rastin Sopot, “Monstra”, “Brodec”, “Harun Aliut”. Shqiptarët nuk lëvizën aspak nga vendi, pasi nuk kanë peshë në vendimmarrje. Gjithë këto raste kur ndodhën ata heshtën, mos flasim për projektet monoetnike dhe monofetare. Vetëm për Shkupin 2014-të Gruevski harxhon 600 milion euro,ndërsa politikanët shqiptarë dhanë aminin.Partitë shqiptare e mashtruan popullatën me punësime prej 300 eurove në muaj dhe me asfaltime të rrugëve prej 200 metrave. Te pala maqedonase po ndodhin investime maramendëse me para të buxhetit. Te shqiptarët poqese punsohen 2 arsimtar dhe 3 mjekë, atëher 1 muaj këta punësime promovohen si sukses i shekullit. Nga ana tjetër Gruevski ka punësuar mbi 50 mijë maqedonas dhe nuk lëvdrohet sa shqiptarët. Shumë funksionar të BDI-së për shkak të kësaj gjendjeje kanë vendosur që 45 ditë para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të dalin publikisht për një fitore historike të paparashikueshme. Jo vetëm Lika, Dehari, Aliti,Llabënishti, Nazmi Beqiri, po edhe shumë njerëz tjerë që kanë autoritet të madh do të largohen nga BDI dhe do të besatohen me gjeneral Ostrenin” ka deklaruar ai.

Ndryshe nga ana tjetër ish deputeti i BDI, Zulfi Adili gëzon një autoritet të madh në Shkup. Ai është me origjinë nga Patishka Reka e Shkupit i cili në moshë të re sakrifikoi jetën në vitin 2001 për më shumë të drejta të shqiptarëve të Maqedonisë së bashku me Harun Aliun, Isa Likën, komandant Sokolin dhe të tjerë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *