Home / Kryesoret / OSBE rrit numrin e vëzhguesve

OSBE rrit numrin e vëzhguesve

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për 24 prill 2016-të, OSBE/ODIHR do t’i ndjek me 300 vëzhgues, qëndron në njoftimin e tyre.

Në raport janë prezantuar të dhënat nga skenimi i situatës aktuale politike në vend e realizuar nga periudha mes 2 dhe 5 nëntorit.

Për shkak “atmosferës së tensionuar dhe të brishtë politike në vend” dhe nevojës së promovimit të mirëbesimit në procesin zgjedhor, sipas raportit është vlerësuar se nevojitet zgjerim i misionit mbikëqyrës për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Theksohet se situata politike është e brishtë dhe kjo mund të ndikoj në proceset. OSBE është e shqetësuar edhe për gjendjen e mediave, posaçërisht për frikësimet dhe kanosjet ndaj gazetarëve.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *