Home / Lajme / Maqedoni / Zaev:Sot ose nesër arrihet marrëveshje

Zaev:Sot ose nesër arrihet marrëveshje

4 nëntor-Nuk ekzison asnjë zgjidhje tjetër pa respektim të tërësishëm të asaj që është arritur.Sot ose nesër më së voni do të arrihet marrëveshje për pyetjet disktuabile për të cilët biseodhet. Në vijim janë bisedimet me pgrupet e punës dhe me ndihmën e Van Hojtit, shprsoj se do të arrijmë që të veprojmë për një të ardhme më të mrië për qytetarët e Maqedonisë” tha Zaev.

Një delegacion i euro deputetëve të udhëhequr nga kryetari i grupit të socialistëve dhe demokratëve në Parlamentin Evropian, Xhani Pitela dhe Knut Flenkeshtajn, si dhe ish raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Hovit po qëndrojnë në Maqedoni për të realizuar takime me krerët e partive politike. Pas takimit me këtë delegacion lideri I LSDM-së, ka theksuar se tek bashkësia ndërkombëtare ekziston shqetësim I madh për mosrepsektim të afateve të marrëveshjes së qershorit. “Nuk ekzison asnjë zgjidhje tjetër pa respektim të tërësishëm të asaj që është arritur.Sot ose nesër më së voni do të arrihet marrëveshje për pyetjet disktuabile për të cilët biseodhet. Në vijim janë bisedimet me pgrupet e punës dhe me ndihmën e Van Hojtit, shprsoj se do të arrijmë që të veprojmë për një të ardhme më të mrië për qytetarët e Maqedonisë” tha Zaev, njofton Tv Koha. Në ndërkohë, Zërat se Bashkimi Demokratik për Integrim deri të premten do të dalë nga Qeveria, me çka do të shkaktoheshin zgjedhje të parakohshme parlamentare pa u arritur pajtueshmëri për marrëveshjen e Përzhinos janë dezinformata. Veçse ka sinjale pozitive se do të arrihet marrëveshje, vlerësoi sot ministri i Ekonomisë dhe shef i shtabit zgjedhor të BDI-së, Bekim Neziri.“Vendimi që BDI-ja që të dalë nga Qeveria duhet të kalojë të gjitha filtrat në parti, të kalohet në Kryesinë Qendrore dhe të bëhen analiza shtesë. Në këtë moment mendoj se Maqedonia është në rrugë të mirë të arrijë marrëveshje dhe vendi të dalë nga kriza politike”, deklaroi Neziri, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve pas fjalimit në takimin e gjashtë partner të Kryqit të Kuq të Republikës së Maqedonisë.Tv Koha.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *