Home / Lajme / Maqedoni / Gruevski për “The Guardian”: Jam i gatshëm për fillim të dialogut me Greqinë

Gruevski për “The Guardian”: Jam i gatshëm për fillim të dialogut me Greqinë

Maqedonia është e gatshme për ndryshim të emrit që t’i jepet fundi kontestit 24 vjeçar me Greqinë, transmeton TetovaSot.

Kryeministri Nikolla Gruevski thotë se është i gatshëm që përsëri të hap dialogun për emrin dhe se për ndryshimin eventual të emrit qytetarët të përcaktohen në referendum.

“Jemi të gatshëm të bisedojmë, të hapim dialog me Greqinë dhe të gjejmë zgjidhje”, ka thënë Gruevski në një intervistë për “The Guardian”. Ai ka shtuar që bisedimet me Greqinë të fillojnë sa më shpejtë.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *