Home / Lajme / Botë / Misri mbron zorrën e trashë

Misri mbron zorrën e trashë

Konsumimi i misrit është i dobishëm për një sërë aspektesh të shëndetit, si për diabetin pas përmban karbohidrate tepër rezistonte të cilët ndikojnë në funksionin e insulinës.

Në sajë të vitaminës B që përmban me shumicë, misrat mbrojnë zorrën e trashë nga kanceri, po ashtu mbron dhe shikimin pasi është i pasur me luteinë dhe beta-karroten.

Por duhet të tregojmë kujdes për misrat e pjekur sidomos nga ato në rrugë, sepse ato shpesh digjen dhe kështu përmbajnë substanca të transformuar, që janë të dëmshme për stomakun.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *