Home / Lajme / Botë / NATO e gatshme të mbroj Turqinë

NATO e gatshme të mbroj Turqinë

Mbulimi tokë-ajër i NATo-s u është besuar baterive spanjolle Tensioni mes NATo-s dhe Putinit pas rrëzimit të avionit rus nga ana e gjuajtësve F-16 turq është ende i lartë.

Sipas asaj që shkruan Difesa Online, “pas tërheqjeve të raketave ‘Patriot’ gjermane dhe amerikane nga qytetet e Gaziantepit dhe Kahramanmaras, mbulimi me raketa tokë-ajër uë shtë besuar baterive spanjolle.

Madridi, pas një qëndrimi 11-mujor, ka vendosur të zgjasë përfshirjen e tij në operacionin “Active Fence” deri në 31 dhjetor 2016.

Raketat Patriot Pac-2 spanjolle (gjashtë raketëhedhës për një total prej 24 raketash tokë-ajër) janë vendosur pranë Adanas, qyteti i pestë më i populluar i Turqisë, 63 milje larg kufirit me Sirinë”.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *