Home / Kryesoret / Spasovski ishte në komunikim ime të dyshuarit për falsifikimin e letërnjoftimeve

Spasovski ishte në komunikim ime të dyshuarit për falsifikimin e letërnjoftimeve

Oliver Spasovski ishte në komunikim të drejtpërdrejtë dhe intensiv me të dyshuarit në skandalin e “fabrikës së aferës”, njofton Sitel  duke cituar burime nga hetimet. Sipas televizionit Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski ishte në komunikim të drejtpërdrejtë me të dyshuarin e parë në këtë çështje në të cilën policia zbuloi falsifikatorët e letërnjoftimeve dhe dokumenteve të tjera.

Burimet thonë se nga inspektimi fillestare në materialet e konfiskuara gjatë aksionit është e qartë se ministri Spasovski ishte në komunikim me të dyshuarin e parë Zahir Beqiri – Çaush dhe të dyshuarit e tjerë.

Sipas informatave jozyrtare u gjetën prova materiale të komunikimit në mes të dyshuarit dhe Oliver Spasovskit.

Së paku një herë në dhjetë ditët e fundit Spasovski ishte në komunikim me të dyshuarit, dhe i dyshuari i parë ishte më parë në komunikim intensiv në një periudhë më të gjatë.

Hetimi duhet të tregojë se për çka kanë komunikuar dhe për çfarë kanë bërë marrëveshje sidomos duke pasur parasysh faktin se tashmë u shfaqën se të dyshuarit ishin pjesë e strukturave të LSDM-së.

Për këtë arsye ajo bëhet e qartë se pse Spasovski në një nga deklaratat e tij tha se ne nuk duhet të nxitojë me hetimin.

“Nuk duhet të kemi një hetim të shpejtë, por duhet të ketë hetim të cilësisë që do të tregojë kush e bëri atë, pse dhe si e e bëri atë, a e ka bërë më ndonjë urdhër të dikujt, për çka janë përdorur këto letërnjoftime të falsifikuara etj, sepse falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave apo çdo dokument tjetër është e papranueshme “, – tha Spasovski në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Pas kësaj bëhet e qartë se pse VMRO-DPMNE ka bërë thirrje çdo ditë për të sqaruar rastin, ndërsa LSDM-ja ishte e heshtur dhe shmangej nga përgjigjet direkte.

Ky informacion jep një dimension dramatik të rastit dhe të hedh dritë të re mbi këtë mega aferë, shkruan mes tjerash televizioni Sitel.

Gjithashtu lexo

A do ta hanë vallë shqiptarët edhe kësaj radhe sapunin për djathë?

Shpëtim Pollozhani për  gazetën Lajm është deklaruar për organizimin e zgjedhjeve lokale, që priten të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *