Home / Kryesoret / Dy të burgosur kanë vdekur dje në burgun e Idrizovës

Dy të burgosur kanë vdekur dje në burgun e Idrizovës

Dje ka pasur dy të vdekur në burgun “Idrizovës”, në të cilin një person 52 vjeçar ka vuajtur nga astma. I burgosuri ka pësuar pneumoni, bronchopneumonia, ndërsa përsoni tjetër është rrahur për vdekje, ka theksuar Meri Nokollova, aktivistja e organizatës “Udar”.

Sipas saj personi tjetër, ka qenë i rrahur për vdekje nga komandantët, transmeton TetovaSot.

Të burgosurit janë të revoltuar pse këto informacione nuk publikohen në opinioni në lidhje me sigurinë e tyre.

Në vitin e fundit ka rreth 10 vdekje për shkak të sjelljeve të dhunshme të rojeve dhe për shkak të shërbimeve të pamjaftueshme shëndetësore, ka theksuar Nikollova.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *