Home / Lajme / Maqedoni / Maqedonia e 66-ta sipas indeksit të korrupsionit

Maqedonia e 66-ta sipas indeksit të korrupsionit

Maqedonia është pozicionuar në vendin e 66-të në listën prej 167 vendeve në botë sipas indeksit të korrupsionit për vitin 2015, që e publikoi sot Transparensi Interneshënall.

Nga vendet e rajonit, Sllovenia është në vendin e 35-të, Kroacia në vendin e 50-të, Greqia në vendin e 58-të, Mali i Zi në vendin e 61-të, Turqia në vendin e 66-të, Bullgaria në vendin e 69-të, Serbia në vendin e 71-të, BeH-ja në vendin e 76-të, Shqipëria në vendin e 88-të, Kosova në vendin e 103-të.

Më pak korrupsion sipas Transparensi Interneshënall, ak në Danimarkë, Finlandë, Suedi, Zelandë të Re dhe Holandë, ndërsa më shumë në Somali, Korenë Veriore, Afganistan dhe Sudan.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *