Home / Lajme / Botë / SHBA paralajmëron Serbinë: Je e vogël për lojën e të mëdhenjve

SHBA paralajmëron Serbinë: Je e vogël për lojën e të mëdhenjve

SHBA ka paralajmëruar Serbinë lidhur me mbrojtjen raketore që planifikon ta blejë nga Rusia.

Ben Rhodes, zëvendëskëshilltari për Siguri Kombëtare i presidentit Obama, ka thënë se një konflikt i mundshëm mes SHBA-së dhe Rusisë, në frymën e Luftës së Ftohtë, nuk do të ishte aq konstruktiv, si dhe sipas tij nuk do të ishte në interesin e Serbisë dhe rajonit që të futej në lojë mes këtyre dy superfuqive.

Ai ka thënë se vendet e rajonit duhet të marrin vendim për të ardhmen e tyre, përfshirë edhe anëtarësimin në NATO, përcjell javanews.

Sipas tij, SHBA-ja është gati që të nisë diskutimet me Rusinë lidhur me mbrojtjen raketore në Evropë për t’u siguruar që ky sistem mbrojtës nuk është kundër SHBA-së.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *