Home / Kryesoret / Shilegov: VMRO-DPMNE është shkaktare për mos funksionimin e komisionit të përgjimeve

Shilegov: VMRO-DPMNE është shkaktare për mos funksionimin e komisionit të përgjimeve

Kryetari i Komisionit Hetimor për skandalin e përgjimit, Peter Shilegov sot në një konferencë për shtyp ka thënë se Komisioni nuk e ka përmbushur funksionin e saj për shkak të bojkotit të VMRO-DPMNE-së, transmeton TetovaSot.

Siç thotë Shilegovi, në vend se të përballet me çështjet e anëtarëve  të komisionit Nikolla Gruevski vendosi që të shpërndajë parlamentin. Sipas tij, kjo vetëm tregon se nuk ka vullnet politik për partinë në pushtet për të zbatuar marrëveshjen e Përzhinos,.

Në vend të saj, sot VMRO – DPMNE trillon dramë të re për një komision të ri. LSDM-ja nuk ka ndërmend të marrë pjesë në këtë dramë, sepse komisioni i përgjimit ishte një nga pikat e Përzhinos, dhe ajo është e mbushur, tha Shilegov.

Menjëherë pas Shilegoviot, konferencë për shtyp mbajti edhe koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE Ilija Dimovski, i cili akuzoi Shilegovin dhe LSDM-në se pezullimi i Komisionit hetimor për përgjimet është krijuar për shumë dhe për të shpëtuar tashmë nga data e votuara  për zgjedhje.

Siç tha Dimovski, Shilegov dhe LSDM-ja kanë punuar që kjo mos të jep asnjë rezultat.

I pyetur se pse ish kryeministri Nikolla Gruevski dhe dëshmitarë të tjerë të VMRO-DPMNE nuk kanë dëshmuar në një seancë publike, Dimovski u përgjigj se ata kanë luajtur një rol konstruktiv dhe u përpoqën për të shmangur dramë.

Ilija Dimovski i ka bërë thirrje Peter Shilegov që nesër ta ftojë Zaevin, kurse VMRO-DPMNE nuk ka asnjë problem që seanca të jetë e mbyllur për të cilën Dimovski thotë se duhet përgjigje për shumë pyetje nga Zaevi.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *