Home / Kryesoret / Sulmi ndaj pediatrit reagon shoqata e mjekëve

Sulmi ndaj pediatrit reagon shoqata e mjekëve

Pas sulmit ndaj pediatrit në Spitalin Klinik të Tetovës, ka regauar Shoqata e mjekëve Shqiptarë e Maqedonisë.Në reagimin e kësaj shoqate shprehet relovta dhe indinjata e thellë kundrejt dukurisë së shpeshtuar të sulmeve fizike dhe verbale të puntorëve shëndetësorë e në veçanti ndaj mjekëve.“Dukuria e lartpërmendur nuk I anashkaloi as edhe festat e fundvitit me sulm fizik ndaj puntorëve shëndetësorë në reaprtin e fëmijëve në Spitalin Klinik të Tetovës. Veprim që e dënojmë ashpër dhe shprehim shqetësim të madh në kryerjene profesionit tonë. Njëherit kërkojmë nga orgnet kompetente të sjellin me urgjencë ligjin për mbrojtjen e të drejtave të puntorëve shëndetësorë dhe obligimet e tyre”, thuhet në reagimin e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Maqedoni. Ndryshe, rasti më i ri është denoncuar pasditën e së shtunës, kur në Stacionin Policor në Tetovë I.O 59 vjeçarë mjek ë Spitalin Klinik të Tetovës ka lajmëruar se është sulmuar fizikisht nga një person.”I njejti ka qenë kujdestarë në repartin e fëmijëve në Spitalin Klinik të Tetovës, me ç`rast, rreth orës 15:00, kur një I panjohur së bashku me dy vajza tjera dhe një fëmijë të mitur të cilët kanë hyrë në ordinancë për të marrë ndihmë për fëmijën. Mjeku kur ka parë raportin e repartit të hirurgjisë, ka kërkuar udhëzim, I panjohuri I ëashtë vërsulur dhe fizikisht e ka sulomuar ndëraa më pas ka filluar me dorë të gjuajë në zyrëne punës, kompjutorit dhe sendeve tjera I ka hedhur poshtë. Mjeku përmes motrës medicinale Q.J 46 vjeçare ka kërkuar që të thirret sigurimi.Kur motra medicinale ka tentuar ta thras sigurimin, ai I është vërsulur edhe saj dhe më pas ka lëshuar vendine ngjarjes”, njofton Policia e Tetovës.Më pas policia ka arritur të identifikojë se bëhet fjalë për 25 vjeçarin N.S nga fshati Shemshovë.Punohet në zbardhjen e plotë të rastit.TV KOHA

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *