Home / Lajme / Maqedoni / Të burgosurit sot mbajnë grevë, ja arsyet!

Të burgosurit sot mbajnë grevë, ja arsyet!

Të burgosurit nga të gjitha burgjet në Maqedoni, siç ishte njoftuar nëpërmjet rrjeteve sociale, prej sot në grevë.

Sipas organizatorëve të cilët njoftuan ngjarjen, greva do të zhvillohet nga ora 14 deri në orën 18. Arsyeja për revoltën e tyre është, siç thonë ata, lirimin e pedofilëve, përdhunuesit dhe vrasësit nga Ivanov, ndërsa në burg ende qëndrojnë njerëzit e pafajshëm apo ata të cilët nuk kanë kryer krime.

Të burgosurit do të mbajnë në burg grevë, kurse familjarët e tyre do të vendosin tenda, ku do të bazohen në kërkesat e tyre të paplotësuara.

Sipas organizatorëve, para se gjithash greva, është për shkak të kushteve jonjerëzore në burgje, dhe poashtu kërkimin dhe miratimin e një ligji për amnisti me procedurë të përshpejtuar.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *