Home / Kryesoret / VMRO: Nuk do të shtyhen zgjedhjet, ato do të mbahen më 24 prill

VMRO: Nuk do të shtyhen zgjedhjet, ato do të mbahen më 24 prill

Ky reagim vjen shkaku i disa shkrimeve në disa media që zgjedhjet e 24 prillit të mbahen më datë 26 qershor

Bisedimet për mediat me komisionerin e zgjerimit të BE Johannes Hahn mund të ndodhë që të kërkohet për të lëvizur datën e zgjedhjeve të 24 prillit për në datën 26 qershor.

‘Nuk do të lëvizet data e zgjedhjve. Të gjitha detyrimet e ‘Marrëveshjes së Përzhinos’ duhet përmbushur. Kjo krizë duhet të zgjidhet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të mos thellohet. Nëse shtyhen zgjedhjet, atëherë ‘Marrëveshja e Përzhinos’ nuk do të zbatohet’ – tha Kotevski.

Në ndërkohë LSDM-ja, pohon se ajo do të marrë pjesë në zgjedhje. ‘Qëndrimi ynë është i qartë. Ne nuk do të shkojmë në zgjedhje me grupe kriminale. Shumë nga detyrimet nuk janë respektuar. Ne nuk kemi biseduar për të lëvizur datën e zgjedhjeve, por ne kemi një qëllim të qartë – një proces të drejtë dhe demokratik’ – tha zëvendës-kryetarja e LSDM-së, Radmilla Shekerinska.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *