Home / Kryesoret / Ekskluzive, kundërpërgjigja ndaj kryqit: Shtizë 50 metra e lartë me flamurin kombëtarë në Saraj dhe xhaminë në Matkë

Ekskluzive, kundërpërgjigja ndaj kryqit: Shtizë 50 metra e lartë me flamurin kombëtarë në Saraj dhe xhaminë në Matkë

Një shtizë e lartë 50 metra ku do vendoset flamuri kombëtarë në hyrje të Sarajit dhe nismë nga xhemati I Dërvenit për xhami në MAtkë. Këto janë dy nga kërkesat e rradhës së qytetarëve të kësaj komunë, pas vendosjes së bustit të veprimtarit Isa Boletini në sheshin e Flamurit në këtë komunë.

Kjo njëerësh do të ishte edhe kundërpërgjigje ndaj ngritjes së kryqit në komunën e Butelit nga ana e këshilltarëve maqedonas, konkretisht nga VMRO-DPMNE, ku si rezultat u këtij akti kishte edhe protesta nga qytetarë të Shkupit të përkrahur edhe nga funksionar të BDI-së.

Kërkesa për vendosjen e shtizës është nga patriotët dhe veprimtarët e kësaj komune e cila duhet të ngritet te ura e Sarajit, derisa ajo për ndërtimin e xhamisë në Matkë ku shumica është popullatë shqiptare, është dorëzuar si kërkesë nga xhemati I Dërvenit deri tek komuna e Sarajit me mbështetje edhe të BFI-së.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *