Home / Lajme / Botë / Ja lista e fituesve të Oscar 2016

Ja lista e fituesve të Oscar 2016

Në ceremoninë e çmimeve Oscar, “Spotlight” është zgjedhur si filmi më i mirë, ndërsa DiCaprio dhe Brie Larson marrin çmimet si aktorët më të mirë. Ndërkaq më poshtë ju do të shihni dhe listën e plotë të fituesve në Oscar.

Filmi më i mirë: Spotlight
Skenari më i mirë origjinal: Spotlight
Aktori më i mirë: Leonardo DiCaprio (The Revenant)
Regjia më e mirë: Alejandro G. Inarritu (The Revenant)
Aktorja më e mirë: Brie Larson (ROOM)
Aktorja më e mirë në rol dytësor: Alicia Vikander – The Danish Girl
Aktori më i mirë në rol dytësor: Mark Rylance – Bridge of Spies
Skenari më i mirë i adaptuar: The Big Short
Kostumografia më e mirë: Mad Max: Fury Road
Produksioni më i mirë: Mad Max: Fury Road
Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve: Mad Max: Fury Road
Kinematografia më e mirë: The Revenant – Emmanuel Lubezski
Editimi më i mirë: Mad Max: Fury Road
Editimi i zërit: Mad Max: Fury Road
Miksimi i zërit: Mad Max: Fury Road
Efektet vizuele: Ex Machina
Filmi më i mirë i shkurtër – i animuar: Bear Story
Filmi më i mirë i animuar: Inside Out
Dokumentari më i mirë i shkurtër: A girl in the river: The Price of forgiveness
Dokumentari më i mirë: AMY
Filmi më i mirë i shkurtër: Stutterer
Filmi më i mirë i huaj: Son of Saul
Muzika më e mirë origjinale: Ennio Morricone – The Hateful Eight
Kënga më e mirë: Writtings on the ëall – Sam Smith (James Bond: Spectre).

Regjisori i filmit “The Revenant” është fitues për herë të dytë me radhë i këtij çmimi,pasi vitin e kaluar ka ftuar për “Birdman”.

“Writtings on the walls” është kënga e dytë nga filmat James Bond që fiton çmim Oscar.

Inside Out është filmi i tetë i animuar nga Pixar që fiton çmim ‘Oscar’ si filmi më i mirë i vitit.

Emmanuel Lumbezki fiton për kinematografinë më të mirë për “The Revenant”, duke u bërë kështu fitues për tri vite me radhë, i pari në histori!

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *