Home / Lajme / Botë / Kryeministri francez paralajmëron sulme të tjera të isis në Europë

Kryeministri francez paralajmëron sulme të tjera të isis në Europë

Kryeministri francez Manuel Valls paralajmëron atentate të tjera në Europë. Ai ka bërë një deklaratë të tillë gjatë punimeve të konferencës së Sigurisë në Mynih.

“Do të ketë sulme të tjera dhe atentate të mëdha, kjo është e sigurtë. Kërcënimi nuk është bërë më i vogël, edhe pse do të dëshironim kështu. Jemi në një luftë, pasi terrorizmi luftohet”, ka thën Valls.

Ai shtoi më tej se kërcënimi është “botëror”, dhe beteja kundër terrorizmit do të jetë e gjatë. Valls shprehu nevojën e gjetjes së strategjive kundër radikalizimit. “Ekziston kjo ideologji, ka mijëra ekstremistë në Francë, dhe shumë femra. Jemi në një tjetër Luftë të Ftohtë, dhe marrëdhëniet mes BE dhe Rusisë janë të tensionuara”, ka shpjeguar ai, referuar edhe masave të BE-së kundër Rusisë për krizën në Ukrainë. 

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *