Home / Lajme / Botë / “Lufta” SHBA-Rusi: Tanku më i mirë rus shkatërrohet me armën amerikane (Video)

“Lufta” SHBA-Rusi: Tanku më i mirë rus shkatërrohet me armën amerikane (Video)

Rusët dhe amerikanët kanë përdorur fushëbetejën në Siri për matje të forcave, në fakt të armëve me të cilat furnizohen palët ndërluftuese, raporton Daily Mail

Në internet është publikuar xhirimi ku shihet se si kryengritësit sirianë gjuajnë tankun modern rus, me projektilin amerikan TOW. Menjëherë pas kësaj, dolën teoritë nëse kjo është një luftë në mes të amerikanëve dhe rusëve?

Videoja u publikua nga “Brigada e sokolave të maleve”, që luftojnë në afërsi të Alepos, raporton Daily Mail.

Pas kësaj, në video shihen kryengritësit që drejtojnë armët antitank të prodhimit amerikan që kushtojnë 60 mijë dollarë. Në anën tjetër, tanku rus T-90 kushton 4.5 milionë dollarë. Pasi është goditur, nga aty nxirren ushtarët, por ende nuk dihet nëse janë të forcave të presidentit sirian, Bashar al-Assad, transmeton Telegrafi.

Tanket ruse në Siri janë vërejtur për herë të parë në shtator të vitit të kaluar. Ndërkohë, amerikanët kanë mbështetur grupet e kryengritëse që luftojnë kundër Assadit dhe Shteti Islamik me sistemin raketor TOW.

Gjithashtu lexo

Trump kërkon ndaljen e ndihmës financiare për Serbinë, ‘shpëton’ Kosova

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump po bënë përpjekje që të reduktojë në mënyrë drastike …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *