Home / Lajme / Maqedoni / Mediumet pro-qeveritare me ditë e fshehin vendimin e turpshëm të Kushtetueses

Mediumet pro-qeveritare me ditë e fshehin vendimin e turpshëm të Kushtetueses

“Mediumet nën kontrollin e Nikolla Gruevski, plotësisht i mbrojnë vendimet e turpshme të Gjykatës Kushtetuese për mbrojtjen e krimit nga VMRO-DPMNE më mashtrimet zgjedhore”, reagojnë nga LSDM.

Sipas tyre, “Kurir”, “Republika” dhe “Radio Maqedonia e Lirë”, i mbrojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese që, siç thonë ata, janë të porositura nga VMRO-DPMNE.

“Instalimi familjar në gjyqësi i Gruevskit, në vend që ta mbrojë Kushtetutën, ata e shkelin funksionimin e së drejtës në shtet”, thonë nga LSDM.

Ata shtojnë se kjo është edhe një vërtetim se përse duhet të ketë mediume të lira dhe sipas tyre rregullimi i hapësirës mediatike është e patjetërsueshme për interesin e qytetarëve.

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *