Home / Kryesoret / Rufi Osmani braktis RDK-në

Rufi Osmani braktis RDK-në

Ish lideri i RDK-së Rufi Osmani ka braktisur çdo funskion në partinë që e themeloi. AI në një letër drejtuar  kryesisë së RDK-së dhe kryetarit Vesel Memedi shprehet se në pajtim me deklaraten time publike të dhënë në TV-21 M ne emisionin e Agim Poshkes ne vigjilje te vitit te ri 2016 ju informoj se terhiqem perfundimisht nga anetari I Kryesis Qendrore dhe Kuvendit Qendror te RDK.  Kjo doreheqje eshte parimore dhe nje rrjedhe logjike e terheqjes time paraprake nga pozicioni i Kryetarit te RDK-se ne shenje te pergjegjesis dhe etikes menaxheriale per rezultatit e  zgjedhjeve te vitit 2014.

Dorëheqja e Osaamnit nga RDK-ja është si pasojë e mos bashkimit të Aleancës me Këshillin opozitar.

Angazhimi im permanent ne mbledhjet e kryesis qendrore te RDK-se per krijimin e nje bloku te perbashket opozitar ( Aleanca Shqiptare + Keshilli Opozitar) synonte qe te mos behet gabimi qe e beri opozita aktuale ne Kosove e cila si pasoje e moskoalicionit parazgjedhor sot prodefilon rrugeve te Kosoves  edhepse  kishte  mundesi reale ti fitonte zgjedhjet dhe te qeveriste me Kosoven” shprhet Osmani

lexo edhe:  Fillon projekti për përforcimin e kapaciteteve administrative për transponimin dhe implementimin e Direktivës së re për Emisionet Industriale

Osmani vazhdon duke sqaruar se disa nga anëtarët e RDK-së kanë pasur dyshime të pa baza të inistimit për një bashkim opozitar.  “disa nga ju qe jeni me pergjegjes per politikat aktuale te RDK-se keni krijuar dyshime te pabaza se cilat jane motivet e ketij instistimi nga ana ime . Ju perserise edhe njehere se mua si Rufi Osmani gjithemon me ka interesuar  avansimi  I drejtave te shqiptareve para karieres time politike dhe para rejtngut te Partise Politike per çka kam shume argument ua perseris disa me te rendesishmit” thuhet në letrën e dorëheqjs së Rufi Osmanit

Në fund Osmani këshillon Alenacën se mos bashkimi i partive opozitare mund të pësojë humbje të madhe të votova  ku do të ndikojë edhe në zgjedhjet lokale.

Gjithashtu lexo

Kujt i pengon xhamia në Kodrën e Diellit dorëzohet padi penale ndaj ndërtuesit të xhamisë

Pronarët e vilave në Kodrën e Diellit deri në Prokurorinë Themelore Publike në Tetovë, kanë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *