Home / Kryesoret / THAÇI: PO TË SHKOHET NË ZGJEDHJE TË REJA, FITUES DALIN PRAPË PDK E LD

THAÇI: PO TË SHKOHET NË ZGJEDHJE TË REJA, FITUES DALIN PRAPË PDK E LD

Zëvendkryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi tha se edhe po të mbahen zgjedhjet e reja fitues të zgjedhjeve dalin prapë PDK-ja dhe LDK-ja.

Ai tha se veprimet e sotme të opozitës janë kundër përspektivës evropiane të Kosovës, pasi siç tha, sot Kuvendi është mbledhur për të miratuar një pako të ligjeve për liberalizimin e vizave.

“Rezultatet dihen, fituesit dihen, ne kemi obligime para qytetarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare. Reagime e opozitës mund të vazhdojnë, duhet të mësohemi me jetën demokratike. Edhe pse ka reagime të tilla dhe ne menduam që pas protestës paqësore që ata do t’i kthehen normalitetit edhe në Kuvend por për fat të keq u mashtrua edhe opinioni publik qtytetarët e bashkësia ndërkombëtare. Sot është një seancë që ndërlidhet me aprovimin e shumë pikave të rendit të ditës që ndërlidhen me liberalizimin e vizave prandaj ky veprim është një kundërshtim opozitar kundër përspektivës evropiane të Kosovës”, tha Thaçi./arbresh.info.

inistri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi tha se edhe po të mbahen zgjedhjet e reja fitues të zgjedhjeve dalin prapë PDK-ja dhe LDK-ja.

Ai tha se veprimet e sotme të opozitës janë kundër përspektivës evropiane të Kosovës, pasi siç tha, sot Kuvendi është mbledhur për të miratuar një pako të ligjeve për liberalizimin e vizave.

“Rezultatet dihen, fituesit dihen, ne kemi obligime para qytetarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare. Reagime e opozitës mund të vazhdojnë, duhet të mësohemi me jetën demokratike. Edhe pse ka reagime të tilla dhe ne menduam që pas protestës paqësore që ata do t’i kthehen normalitetit edhe në Kuvend por për fat të keq u mashtrua edhe opinioni publik qtytetarët e bashkësia ndërkombëtare. Sot është një seancë që ndërlidhet me aprovimin e shumë pikave të rendit të ditës që ndërlidhen me liberalizimin e vizave prandaj ky veprim është një kundërshtim opozitar kundër përspektivës evropiane të Kosovës”, tha Thaçi./arbresh.info.

Gjithashtu lexo

Rrahje masive në Shkup

Në një restorant në rrugën “Bosnja dhe Hercegovina” në Shkup ka ndodhur një rrahje mes …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *