Home / Kryesoret / 15 vite nga vrasja e Ramadan dhe Razim Koracit në Tetovë (VIDEO)
Caption=Fatal confrontation: Macedonian police stop a white car. As the elderly driver opens the boot for inspection, a steel-helmeted policeman attacks the passenger with his traffic baton. Description=*PHOTOGRAPH BY PETER NICHOLLS/THE TIMES***** D I G I T A L P H O T O G R A P H ****22/03/01 MACEDONIA CONFLICT. MACEDONIAN PARAMILITARY POLICE AT A CHECK POINT ON THE MACEDONIAN FORCES FRONT LINE IN TETOVO, STOP CAR AT ROAD BLOCK AND TRY TO ARREST A PRESUMED ETHNIC ALBANIAN, WHEN TUSSLE BREAKS OUT.

15 vite nga vrasja e Ramadan dhe Razim Koracit në Tetovë (VIDEO)

Për një ditë, për një çast, nga policia maqedonase vriten babë e bir, Razim(37) dhe Ramadan Koraci(60), në afërsi të stadiumit të qytetit në Tetovë, para shumë kamerave televizive që ndiqnin zhvillimet e konfliktit ushtarak. Këto pamje më pas tronditën gjithë opinionin e brendshëm dhe atë të jashtëm, njofton Telegrafi Maqedoni

“Ishte mëngjes kur u zgjova, ne ishim të strehuar te banesa e hallës sime, ngase në lagjen tonë në Drenovec, bëhej luftë. Kisha shumë frikë se do të vdes nga krismat që dëgjoja, sepse isha fëmijë, vetëm 10 vjeçe. Ishim të kompletuar e gjithë familja, kurse gjyshi dhe babai im ishin me ne pranë në kohën kur hëngrëm mëngjesin. Gjyshi Razimi dhe babai Ramadani donin të shkonin te shtëpia për të marrë valixhet. Dolën nga banesa dhe nuk u kthyen më. Unë si fëmijë që isha atëkohë, nuk mundesha të kuptojë se çfarë po ndodh. Filluan të cingrojnë telefonatat nga të gjitha anët e familjes dhe pyesnin për regjistrimin e veturës së gjyshit. Pak kohë më vonë e kuptuam se gjyshi dhe babai im janë ekzekutuar nga policia maqedonase. Ishin çaste të vështira, trishtim…Shumë vështirë e përballuam edhe pse isha ende e vogël. Të nesërmen shkuam te varrezat e qytetit për t’u dhënë lamtumirën e fundit gjyshit dhe babait, por nuk mu dha mundësia t’a shihja për herë të fundit babanë tim. Isha me vëllanë dhe e kaluam edhe këtë tmerr” tha vajza e madhe e Ramadan Koracit, Tahire Koraci.

“Një ditë pas varrimit të gjyshit dhe babait, së bashku me anëtarët e familjes u kthyem në shtëpi. Shtëpia ishe e zbrazur, tmerri dhe dhimbja ishin kudo prezent. Gjatë dy javëve që qëndruam në shtëpi, shumë njerëz na vizituan për ngushëllime, por assesi nuk mundën të na shërojnë plagën e rëndë. E gjithë familja shkuam në Kosovë, ku kemi qëndruar deri sa ka përfunduar lufta në Tetovë. Në Kosovë ishte xhaxhai im, i cili kishte ardhur të na vizitojë nga Gjermania, pasi që këtu bëhej luftë. Pas pesë muajve nga ngjarja tragjike, lindi motra ime Elira në Spitalin e Prishtinës”, rrëfen Tahirja për eksodin e familjes së saj.

Caption=The passenger, left, now has a grenade in his right hand and stands poised to throw it. One policeman begins to sprint for safety as his colleague keeps the driver covered. Description=*PHOTOGRAPH BY PETER NICHOLLS/THE TIMES***** D I G I T A L P H O T O G R A P H ****22/03/01 MACEDONIA CONFLICT MACEDONIAN PARAMILITARY POLICE AT A CHECK POINT ON THE MACEDONIAN FORCES FRONT LINE IN TETOVO, STOP CAR AT ROAD BLOCK AND TRY TO ARREST A PRESUMED ETHNIC ALBANIAN, WHEN TUSSLE BREAKS OUT, THE MAN PRODUCES SOMETHING IN HIS RIGHT HAND (HELD ALOFT) BEHIND POLICEMAN.
Caption=The passenger, left, now has a grenade in his right hand and stands poised to throw it. One policeman begins to sprint for safety as his colleague keeps the driver covered.
Description=*PHOTOGRAPH BY PETER NICHOLLS/THE TIMES***** D I G I T A L P H O T O G R A P H ****22/03/01 MACEDONIA CONFLICT MACEDONIAN PARAMILITARY POLICE AT A CHECK POINT ON THE MACEDONIAN FORCES FRONT LINE IN TETOVO, STOP CAR AT ROAD BLOCK AND TRY TO ARREST A PRESUMED ETHNIC ALBANIAN, WHEN TUSSLE BREAKS OUT, THE MAN PRODUCES SOMETHING IN HIS RIGHT HAND (HELD ALOFT) BEHIND POLICEMAN.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *