Home / Kryesoret / Althauzer: Që të ketë demokraci funksionale në Maqedoni duhet ndarë pushteti ekzekutiv prej atij gjyqësor

Althauzer: Që të ketë demokraci funksionale në Maqedoni duhet ndarë pushteti ekzekutiv prej atij gjyqësor

Ambasadorja gjermane në Shkup, Kristine Althauzer në një intervistë për REL, ndërmjet tjerash theksoi se ndarja e pushtetit ekzekutiv prej pushtetit gjyqësor është një gjë tejet e rëndësishme për një demokraci funksionale, transmeton TetovaSot.

Sipas dyshimeve të Prokurorisë Speciale Publike në zgjedhjet paraprake parlamentare ka pasur krim zgjedhor.

Gjykata, megjithatë nuk po bashkëpunon me Prokurorinë Speciale Publike, ndërsa para disa ditëve e pamë edhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese me të cilën po rrënohen tentimet për punën e Janevës. A është e mundur që edhe kësaj here drejtësia të ngel e paprekshme?

“Sundimi i të drejtës kryesisht është themel esencial i demokracisë funksionale, ashtu si është ndarja e pushtetit gjyqësor prej pushtetit ekzekutiv, që njëkohësisht është pjesë e rëndësishme e demokracisë funksionale.

Ne njohim në tajmingun e atij hapi që përmendet ku lejohet një interpretim më i gjërë i faljes, që vjen menjëherë pasi që prokuroria speciale hapi rastin kundër figurave të larta politike për krim të lidhur me zgjedhje, po hap disa çështje. BE-ja si dhe Gjermania si pjesë e saj, e përshëndesim deklaratën publike të kryetarit Ivanov se nuk do të fal krim zgjedhor”, deklaroi ambasadorja gjermane Kristine Althauzer./TetovaSot

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Një koment.

 1. Sali Ramadani-Uskana

  Sali Ramadani-Uskana
  ZGJEDHJET DUHET TE MBAHEN,EKSKLUZIVISHT,ME 07.GUSHT 2016?!
  PER SHKAK TE DIASPORES SE MADHE SHQIPTARE:Sa here e kam theksuar ne me shume media te shkruara dhe elektronike,se zgjedhjet duhej te ishin kryer dhe zgjidhur problemet e shumta,ose felliqur serish fare,me heret,te dielen e pare te Gushtit 2015,por,pasi u prolongua,tani duhet te shtypen serish dhe te mbahen EKSKLUZIVISHT me 07.GUSHT 2016 (sic?!),kur turni i pare nga Diaskra mos kete shkuar,i dyti i porsa ardhur ne pushimet verore,por edhe rregulluar paraprakish,saktesisht dhe me kohe te drejten e votimit,per t’i fituar se paku rreth 40 Deputete te Vertete SHQIPTARE e jo shqiptaruca!
  Ka probleme,demagogji,prolongime dhe tradhti nga me te ndryshmet,po me i madhi eshte ai se mund te pranohet edhe nga faktori nderkombetar ekskluzivisht dhe zyrtarisht,definitivisht,se ne sllavo-m.,ka me shume shqiptare se te tjeret,gje,te cilen,gjate “parlamentarizmit”tim te v.1984-1988(sic?!),se paku dy “deputete” sllavo.m.,ne foltore ma kane thene :
  Do te vjen koha,kur ne vitin 2020,ne M.do te kete me shume shqiptare se sllavo-m,duke i zgurdulluar syte se ai numer ishte i tejkaluar qe atehere!
  E,tani?!
  Ky eshte tmerri me i madh,se kur do te verifikohet edhe zyrtarisht,jo vetem nga shqiptaret dhe faktori nderkombetar,por edhe nga vete sllavo-m.,vajmedet per kreret vashizoide sllavom. dhe shqiptarucat mjerana!
  Kjo me faktikisht edhe ka ndodhur qe atehere!
  E,tani!
  Po ju garantoj,kush nuk e din,se qe atehere,ne sllavo-m,nenkuptohet bashke me Diasporen e Madhe Shqiptare,kane jetuar,se paku,mbi 50 % shqiptare!
  E,tani?!
  A,dini SHQIP,ose nuk kuptoni fare!
  Jazek!
  Me pezmin me te thelle!
  Sali Ramadani-Uskana
  (ish-K.,e anashkaluar,e tradhtuar,e perllengur,e felliqur,me shprese per vetedijesim,ringjallje dhe rizbardhje te fytyres se nxire…ex(de facto)Deputet i Popullit Shqiptar etj.,Krijues universal etj.
  PS.Lexoni,perktheni dhe percjelni,ne te gjitha mediate e shkruara dhe elektronike shqiptare dhe boterore,por edhe si art.KOMENT,per shkak te pengesave fashizoide te hakereve mafioze te 33 shteteve,nder te parat,ajo e atyre te FYROM-it sllavo-m.dhe shqiptarucave te mjere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *