Home / Lajme / Maqedoni / Ballkan insajt: Çka bleu VMRO-DPMNE në Uashington?

Ballkan insajt: Çka bleu VMRO-DPMNE në Uashington?

Ballkan insajt ka publikuar analizë të rezultateve të vizitës së Nikolla Gruevskit në Uashington më 11 janar të këtij viti, për të cilën thuhet se ka qenë “sukses i kompletuar”, si dhe tentimet e partisë qeveritare të sigurojë të mbështetje amerikane në konfliktin me opozitën, duke investuar në aktivitetet e lobimit. Vallë raportimi i parakohshëm nënshtrues në Uashington është argument se ajo strategji po shpaguhet?, pyet autori i analizës që e transmeton Birn.

Takimi për të cilin Stejt departamenti konfirmoi se është me kërkesë të palës maqedonase, ka kërkuar lobim serioz të mbahet. Ajo ka ndodhur menjëherë pas marrëveshjes mes partisë së Gruevskit, VMRO-DPMNE, dhe grupit Dashel, firmë për lobim të themeluar nga ana e liderit të shumicës në Senatin në SHBA, Tom Dashel.

Në marrëveshjen me VMRO-në më ëntor 2015, deri tek e cila ka ardhur televizioni Alsat-M, grupi Dashel ka propozuar takim mes Gruevskit dhe Bajden, si dhe lidhshmërisë intensive me Kongresin e SHBA-së me Stejt Departamentit me këshillin nacional për siguri dhe institucione tjera zyrtare.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *