Home / Lajme / Maqedoni / Ivanov-Koxijasit: A do të na bllokojë Greqia edhe 25 vite të tjera?

Ivanov-Koxijasit: A do të na bllokojë Greqia edhe 25 vite të tjera?

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov nga ministri grek i punëve të jashtme Nikos Koxijas ka kërkuar që ta tërheqë dekleratën ku ministri grek ka deklaruar se pas mbylljes së kufirit për rregugjatët, Maqedonia do të ketë pasoja në intergrimet evropiane dhe euroatlantike.

“Çka mund të bëjë më tepër Greqia? Të na bllokojë edhe 25 vite si deri tani. Kjo nuk është mënyrë e mirë për fqinjësi dhe raporte të mira mes popujve që jetojnë njëri pranë tjetrit. Nuk mundemi ta ndërojmë historinë apo gjeografinë ka deklaruar Ivanov në intervistën për televizionit Star, njofton Antpress.mk

Rreth bashkëpunimit aktual me Greqinë, Ivanov thotë se ende munfon bashkëpunimi ndër institucionaldhe besim mes dy vendeve .

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *